Hoş geldiniz,Çocuklar Artık Güvende..

Hoşgeldiniz. Bugün

Ev İçi Çocuk Kazalarının Önlenmesi

Ana Sayfa » Blog » Ev İçi Çocuk Kazalarının Önlenmesi

Ev İçi Çocuk Kazalarının Önlenmesi

Ülkemizde her yıl yüzlerce “ev içi kazalar” nedeniyle ciddi problemler yaşıyor. Bu kazalar genellikle ebeveynlerin dikkatsizliği ve önlem almayışından kaynaklanıyor. Bu nedenle başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere birçok kurum ev içi çocuk kazalarına karşı duyarlılık oluşturmayı hedefleyen çalışmalar yürütüyor.

Ev içerisinde meydana gelen küçük çaplı kazalar olabileceği gibi ölümle sonuçlanan çok ciddi tehlikelerde bulunmaktadır. Bu nedenle her anne baba kazaları önlemeye yönelik aksiyonlar almalıdır.

Öncelikle bilinmesi gereken konu bebek ve çocuk kazalarında yaş oldukça önemli bir faktördür. Alınacak önlemler mutlaka çocuğun yaşı dikkate alınarak uygulanmalıdır. Örneğin 0-1 yaş aralığında bir bebek için boğulma, zehirlenme gibi kazalar daha sık yaşanırken bir yaşından sonra düşme ve yanık gibi kazalar daha sık hale gelmektedir.

Bu nedenle çocuğun yaşına göre gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Genel olarak ev için kazalara karşı; uygun yatak seçimi, bebeklerin yalnız bırakılmaması, zehirli, yakıcı ve yanıcı tüm maddelerin çocukların ulaşamayacağı yerde saklanması, pencere emniyetleri gibi birçok konu vardır.

Tüm bu konular üzerinde tek tek hassasiyetle durulmalı ve ev için çocuk kazalarının önlenmesine yönelik tedbirler mutlaka alınmalıdır.

11 Kasım 2015

Facebook'ta Biz