Hoş geldiniz,Çocuklar Artık Güvende..

Hoşgeldiniz. Bugün

En Sık Karşılaşılan Ev İçi Çocuk Kazaları

Ana Sayfa » Blog » En Sık Karşılaşılan Ev İçi Çocuk Kazaları

En Sık Karşılaşılan Ev İçi Çocuk Kazaları

Anne ve babaların önemle üzerinde durmaları gereken ev içi çocuk kazaları ile oldukça sık karşılaşıyoruz. Küçük önlemler ile ortadan kaldırılabilecek birçok kaza bazen dikkatsizlik çoğu zamanda önemsenmediği için çok ciddi problemler olarak karşımıza çıkıyor.

En sık karşılaşılan 3 ev içi çocuk kazası:

  • Düşme ve çarpmalar; özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklar dengelerini yeterince sağlayamadığından oldukça sık düşerler, bu gibi durumlarda ev içerisinde bulunan sivri ve kesici yerler veya yüksek alanlar ciddi tehlikeler doğurur, bunun dışında yataktan düşme de çocuklar için oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Karyola seçimi ve konumunun ayarlanması bu nedenle dikkatle yapılmalıdır.
  • Zehirlenme ve boğulma; bebekler ve küçük yaştaki çocuklar çevresindeki şeyler ile ilk tanıştıklarında doğrudan ağızlarına götürürler, bu bir reflekstir ve eğer çevrede zehirleyici ya da nefes borusunu tıkayacak bir cisim varsa büyük sorunlara neden olabilir. Düşme ve çarpmalara göre çok daha tehlikelidir. Boğulma ve zehirlenmeye karşı çocukların ulaşacağı yerlerde tehlikeli maddeler kesinlikle bırakılmamalıdır. Aynı zamanda oyunca seçimi de boğulma kazalarını önlemeye yönelik en ciddi tedbirler arasında yer almaktadır.
  • Yanıklar; yanıcı ve yakıcı maddeleri bir tehlike olarak algılamayan çocuklar çevrelerinde gördükleri her türlü maddeye dokunmak isterler, bu gibi durumlarda yüksek dereceli yanıklar ve hatta ölümlü kazaların meydana gelmesine neden olurlar.

Ev içi çocuk kazaları çevrede tehlikeli madde bırakılmaması, çocukların yalnız kalmaması, açık pencerelere ve yüksek alanlara dikkat edilmesi gibi daha birçok önlem gerektiren bir konudur. Bu nedenle her anne-baba bu konuda yeterli bilince sahip olmalı ve buna göre hareket etmelidir.

11 Kasım 2015

Facebook'ta Biz